فرزندانی را که به تکلیف رسیده اند،چگونه برای نماز صبح بیدار کنیم ؟

10 تیر 1395 نظرات (0) بازدید :

پیش از هرچیز ، خواب آنان باید طبق برنامه باشد . کودکان و نوجوانانی که شب ها دیر می خوابند ، صبح ها به سختی بیدار می شوند . یکی از عوامل مهم دیر خوابیدن آنان ، خواب زیاد روز (بعدظهر ) است .

رژیم غذایی نیز می تواند در سستی و رخوت و سخت بیدار شدن آنها موثر باشد .

هنگامی که صبح ها می خواهید فرزند خود را بیدار کنید، به مرحله گذر توجه داشته باشید بدین معنا که حدود 15 دقیقه قبل از موعد و در سه مرحله او را بیدار کنید : مرحله اول وقتی خودتان بیدار می شوید ، مرحله دوم ، پس از وضو و آماده شدن برای نماز ، و حرحله سوم ، پس از نماز . بیدار شدن نوجوان به شکل تدریجی برای او راحت تر است . برای نظارت غیر مستقیم بر اقامه نماز فرزند ، دقایقی پس از نماز خود ، به تعقیبات نماز یا تلاوت قرآن بپردازید .

زمان بیداری فرزند را به گونه ای تنظیم کنید که بتواند پس از نماز ، ساعتی را استراحت کند . امیذ به استراحت پس از نماز ، عاملی برای بیدار شدن اوست .

وقتی او بیدار می کنید از را دور فریاد نزنید . در کنار بسترش قرار گیرید و با سخن نرم ، همراه با مهربانی و عطوفت و ناز و نوازش ، او را به آرامی تمان دهید تا بیدار شود .

برخی کودکان و نوجوانان ، از ماساژ عضلات پشت گردن به وسیله والدین آرامش می یابند و لذت می برند و این عمل ، زمینه بیدار شدن بدون تنش آنان را فراهم می سازد .

برگرفته از کتاب نسیم مهر (1) صفحه 149-150

هنگامی که کودک هنوز به سن تکلیف نرسیده است و قصد دارید که او را برای نماز خواندن ترغیب کنید ، لازم نیست در ابتدا نماز صبح را در وقتش بخواند بلکه می توانید وقتی مثلا ساعت 7 یا 8 از خواب بیدار شد او را تشویق کنید که نماز صبحش را بخواند. بعد به مرور ساعت خواندن نماز را به وقت ادای نماز صبح نزدیک کنید.

والدین بعضي اوقات هدايا و جوايزي به خاطر انجام عبادات به فرزندان خود بدهند تا آنان از انجام عبادات خاطراتي خوش داشته باشند.
فرزند بيش از آن كه بشنود مي‌بيند. بنابراين توجه والدين به نماز و قرآن خواه ناخواه در فرزند تأثير مي‌گذارد و آنان را به نماز و قرآن سوق مي‌دهد.

امام کاظم فرمودند در خانه اهل عدالت در بین فرزندانتان باشید. فرزندتان را کتک نزنید، قهر کنید ولی قهرتان زیاد طولانی نشود.لازم نیست فرزندتان را با لگد برای نماز صبح بیدار کنید.