چگونه هنگام ظهور امام زمان علیه السلام، در صف بیعت کنندگان او قرار می‌گیریم؟

خدایا مرا، از یاران و مددکاران و دفاع کنندگان از او قرار ده، و از شتابندگان به سویش، در برآوردن خواسته هایش، و اطاعت کنندگان اوامرش، و مدافعان حضرتش، و پیش گیرندگان به جانب خواسته اش، و کشته شدگان در پیشگاهش.

پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه): پرسش باید این باشد که چگونه می‌توانیم در صف شیعیان و منتظران او قرار گیریم؟

شاید آدمی در ناخودآگاه ذهن خود، بیشتر مایل به شنیدن و تصور مسائل و اتفاقات خارق العاده باشد، اما اتفاقات ظهور، با تمام عظمتش چنان روان اتفاق می‌افتد که تعجبش بیش از خارق العاده‌هایی است که اکنون می‌خوانیم و می‌شنویم.

  • – اگر به احادیث مربوط به عصر ظهور دقت کنید، احادیثی وجود دارد مبنی بر این که در آن زمان، هر کسی در هر گوشه‌ی دنیا که باشد، می‌تواند با نگاه کردن به کف دستش، با هر کس در هر گوشه‌ی دنیا که می‌خواهد ارتباط مستقیم برقرار نماید و حتی او را ببیند و با او سخن بگوید!
  • – گذشتگان در احادیث می‌خواندند که در عصر ظهور، هر کسی که سؤالی داشته باشد، با نگاه کردن به کف دستش، پاسخ یا فرمان را می‌یابد. آیا امروزه این تعجب دارد؟!

این احادیث تا همین پنجاه سال پیش، خیلی عجیب و غریب به نظر می‌رسد و تصورش هم بعید بود و هم توأم با خیالات! اما امروز شاهدیم که در دست هر کسی یک گوشی تلفن همراه وجود دارد و به سهولت این کار را انجام می‌دهد.

  • – گذشتگان در احادیث می‌خواندند و تعجب می‌کردند که در عصر ظهور، بانوان در خانه مجتهد می‌شوند؛ اما امروزه نیز دانشگاه‌های غیر حضوری بسیاری داریم و هیچ تعجب نمی‌کنیم.
  • ●●- یکی از شیعیان، از امام صادق علیه السلام پرسید: «بسیار مایلم بدانم که اگر در عصر ظهور ایشان بودم، چگونه می‌بودم»؟! ایشان بسیار کوتاه، اما جامع فرمود: «همانگونه که اکنون هستی»!
  • – این پاسخ، دو وجه بسیار مهم دارد: اول آن که مخاطب را متوجه کند که تو اکنون نیز در عصر امام زمان خود هستی، او را می‌بینی و در حال صحبت با او هستی؛ خب بنگر که چگونه هستی و چه می‌کنی؟» – دوم آن که به او بفهماند: نه تنها چگونگی اوضاع خودت در آن عصر را می‌توانی با اکنون خود بسنجی و بفهمی، بلکه حتی از وضعیت فعلی خود می‌توانی بفهمی که در آخرت چگونه و کجا خواهی بود « إِلَّا مَا رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَحِیمٌ ». پس به خودت دقت کن و تلاش کن تا با علم، معرفت، عقلانیت، بصیرت، خودسازی، عبادت فردی و اجتماعی، استغفار و توبه و شکر و برخورداری از کمالات لازم، از قابلیت نصرت دین خدا و امام زمانت برخوردار گردی!

یاران حضرت امام مهدی علیه السلام:

همگان می‌دانند که از یک سو ظهور، و سپس قیام، و سپس جهاد و مقابله با نظام سلطه، ظلم و استکبار جهانی و سپس استقرار حکومت جهانی به رهبری امام معصوم علیه السلام، مراحل گوناگون دارد و از سویی دیگر چگونگی پیوستن شیعیان، اصحاب و یاران آن حضرت علیه السلام، و سپس سایر افراد و اقوامی که به ایشان می‌پیوندند، مراتب و مراحل گوناگونی دارد و همه اتفاقات یک دفعه رخ نمی‌دهد.

۳۱۳ تن:

طبق موثق‌ترین احادیث، تعداد یاران اولیه، ۳۱۳ تن می‌باشند، به تعداد یاری کنندگان طالوت در برابر جالوت و نیز به تعداد اصحاب جنگ بدر می‌باشند.

بدیهی است که این افراد [از مرد و زن]، از نوادر زمان هستند که از قابلیت همراهی با ایشان برای قیام و حکومت جهانی برخوردار می‌باشند. آنها وزراء، فرماندهان و کارگزاران اصلی ایشان هستنند. چنان که از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل شده:

« وَ لَهُ رَجالٌ اِلهُیّون یـُقـیـمـُونَ دَعْوَتَهُ وَ یَنْصُرُونَهُ، هُمْ الوُزَراءٌ لَهُ، یَتَحَمَّلُونَ اَثْقُالَ المَمْلَکَهِ عَنْهُ، وَ یُعینُونَهُ عـَلی مـا قـَلَّدَه اللّهُ » (ابن عربی، بی تا، ج۳، ۳۲۷)

ترجمه: و برای او مردانی الهی هستند که دعوتش را اقامه و او را یاری می‌کنند، آنها وزیران ایشان هستند، امور سنگین مملکتی (کشوری و لشکری) را عهده‌دار خواهند بود، و ایشان را در آن چه خدا بر عهده‌اش گذاشته، یاری خواهند نمود.

طبق برخی از احادیث، امام زمان علیه السلام، در جایی به نام «ذی طوی»، منتظر جمع شدن این تعداد می‌شوند و سپس به سوی کعبه‌ی معظمه رفته و ظهور می‌نمایند.

در میان این افراد، انبیایی چون حضرات مسیح، خضر، ادریس، یوشع بن نون، دانیال، یونس … علیهم السلام و بزرگانی چون سلمان فارسی، مالک اشتر، عبدالله بن شریک عامری، مفضل بن عمر … و بانوانی چون: سمیه (مادر عمار و یاسر و اولین زن شهید در اسلام)، قنواه دختر رشیدهجری و … وجود دارند (تفسیر عیاشی، ج ۲، ص ۱۱۲) و برخی دیگر معاصرند.

حضرت امام صادق علیه السلام به مفضل فرمودند: «تو و چهل و چهار نفر با«قائم»خواهید بود تو سمت راست «ایشان»به امر و نهی مشغول می‌شوی.مردم در آن روز بیش از امروز از تو فرمان می‌برند.‌» (جامع الرّواه:۳۰۸/۱).

گروه‌های بعدی:

پس از انتشار خبر ظهور، مردم گروه گروه به ایشان می‌پیوندند و حرکت آغاز می‌گردد. طبق احادیث و اخبار وارده، گروه اول کمتر از ده‌هزار نفر نمی‌باشد و اکثر آنان جوانان مؤمن، متقی، ولایت‌شناس و رزمنده هستند. امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند:

« أصحابُ المَهدِیِّ شَبابٌ لا کُهولٌ فیهِم إلاّ مِثلَ کُحلِ العَینِ وَالمِلحِ فِی الزّادِ وَأقَلُّ الزّادِ المِلحُ » (الغیبه للطوسی : ص ۴۷۶ ح ۵۰۱)

ترجمه: یاران مهدى (عج الله تعالی فرجه) جوان هستند؛ و کهن‌سالان در میان آنان اندکند، مانند سرمه در چشم و نمک در زاد و توشه، که کمترین قسمت توشه، نمک است.

امیر مومنان ( ع ) مى‌فرمایند‌: « مهدى حداقل با لشکر دوازده هزار نفرى و حداکثر پانزده هزار نفرى ظهور مى‌کند‌. رعب و ترس از نیروى نظامى او‌، پیشاپیش سپاهیانش در حرکت است. هیچ دشمنى با ایشان روبه رو نمى‌شود‌، جز این که شکست مى‌خورد‌. آن حضرت و سپاهیانش در راه خدا به سرزنش کسى نمى‌‌اندیشند … » . ( ابن طاووس ، ملاحم ، ص ۶۵ )

«إِذْ یُوحِی رَبُّکَ إِلَى الْمَلَائِکَهِ أَنِّی مَعَکُمْ فَثَبِّتُوا الَّذِینَ آمَنُوا سَأُلْقِی فِی قُلُوبِ الَّذِینَ کَفَرُوا الرُّعْبَ فَاضْرِبُوا فَوْقَ الْأَعْنَاقِ وَاضْرِبُوا مِنْهُمْ کُلَّ بَنَانٍ» (الأنفال، ۱۲)

ترجمه: هنگامى که پروردگارت به فرشتگان وحى مى ‏کرد که من با شما هستم پس کسانى را که ایمان آورده ‏اند ثابت‏قدم بدارید به زودى در دل کافران وحشت‏ خواهم افکند پس فراز گردن‌ها را بزنید و همه سرانگشتانشان را قلم کنید.

*- آری، در آن روز، اندیشه‌ها، نقشه‌ها، استراتژی‌ها و فتنه‌ها همه ناکار می‌گردد و سرانگشتانی که در جنگ سرد ماشه‌ها و دگمه‌های می‌فشارند و در جنگ نرم، با قلم مردمان را به انحراف می‌کشانند، همه ناکارآمد می‌گردند.

*- پس از آن [به لحاظ ترتب و نه حتماً طول مدت زمانی]، مردمان گروه گروه در دسته‌های صدهزار نفری، کمتر و بیشتر، به ایشان می‌پیوندند.

چگونگی پیوستن:

در مورد چگونگی پیوستن نیز به دنبال حوادث عجیب و قریب نباشیم، اگر چه ممکن است در مواردی اموری چون طی الارض و … برای برخی که لازم باشد، واقع شود.

یک – کسی نمی‌داند که ظهور در چه زمانی اتفاق می‌افتد و حرکت به سمت کوفه که مردمان در حین آن می‌پیوندند، در چه زمانی و چگونه خواهد بود؟

شاید ظهور و این حرکت، در زمانی اتفاق افتد که گروه کثیری از مسلمانان [به ویژه منتظران] در نزدیک ایشان و یا همان محدوده “جمع” هستند. به عنوان مثال: در زمان حج تمتع، عمره، ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر، عاشورا یا ایام اربعین که میلیون‌ها نفر عازم نجف، کربلا و کوفه هستند و مسیرهای مکه، مدینه و بصره و … نیز مملو جمعیت مشتاقان ظهور می‌باشد.

در حدیث تصریح شده که این ده تا پانزده هزار نفر اولیه، بین یک شب تا صبح به ایشان می‌پیوندند.

امام صادق علیه السلام: « بَینا شَبابُ الشّیعَهِ عَلى ظُهورِ سُطوحِهِم نِیامٌ إذ تَوافَوا إلى صاحِبِهِم فی لَیلَهٍ واحِدَهٍ عَلى غَیرِ میعادٍ فَیُصبِحونَ بِمَکَّهَ » (الغیبه للنعمانی : ص ۳۱۶ ح ۱۱)

ترجمه: هنگامى که جوانان ، شبانگاه بر پشت بام ها در خواب اند ، به ناگاه ، بدون وعده قبلى‌، در یک شب‌، گِرد صاحب خود جمع مى شوند و صبحْ هنگام در مکّه خواهند بودو ما می‌دانیم که امروزه نه تجمع ده هزار مؤمن در یک محل (مکه، مدینه …) امر عجیب و غریبی است و نه پیوستن مردمان از ایران، فلسطین، عراق، سوریه، لبنان، مصر، یمن … (منطقه) در بین یک شب تا صبح، ناشدنی می‌باشد.

دو – معنای پیوستن، الزاماً این نیست که ایشان در یک نقطه‌ای می‌ایستند و صدها میلیون و یا میلیاردها نفر انسان، می‌روند دور ایشان جمع می‌شوند! بلکه پیوستنی مانند پیوستن امروز اهل ولایت و اهل انتظار می‌باشد؛ اگر چه با امدادهای غیبی و یا وسایل ارتباطی و … توفیق یابند امام خود را به صورت مستقیم ببینند. بالاخره این ۳۱۳ تن، به نقاط دور و نزدیک جهان اعزام می‌گردند و مردمان با پیوستن به آنها، به امام زمان علیه السلام می‌پیوندند. مانند پیوستن مسیحیان جهان، به ویژه در غرب (اروپا و امریکا) به حضرت مسیح بن مریم علیه السلام.

کار امروز را به فردا میفکن:

« إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْیَانٌ مَرْصُوصٌ » (الصف، ۴)

ترجمه: محققا خدا دوست مى‏دارد کسانى را که در راه او صف کشیده به کارزار مى‏ایستند (چنان که گویى) بنیانى ساخته شده از قلع (سرب)اند (محکم و نفوذ ناپذیرند).

پس، مهم این است که هم اکنون به ایشان بپیوندیم، هم امروز از یاران و سربازان ایشان باشیم، همیشه در نصرت دین خدا [با خودسازی و جامعه‌سازی] بکوشیم، همیشه در صف مجاهدین واقعی اسلام، در جبهه‌های نبردهای سخت و نرم، در سپاه و رکاب ایشان قرار گیریم. چنان که هم امروز در دعاهایی چون دعای صبحگاهی “عهد”، از خداوند متعال چنین مسئلت می‌نماییم:

«اللَّهُمَّ إِنِّی أُجَدِّدُ لَهُ فِی صَبِیحَهِ یَوْمِی هَذَا وَ مَا عِشْتُ مِنْ أَیَّامِی عَهْدا وَ عَقْدا وَ بَیْعَهً لَهُ فِی عُنُقِی لا أَحُولُ عَنْهَا وَ لا أَزُولُ أَبَدا»

ترجمه: خدایا در صبح این روز و تا زندگی کنم از روزهایم، براى آن حضرت بر عهده ام، عهد و پیمان و بیعت تجدید مى کنم، که از آن رو نگردانم، و هیچ گاه دست برندارم.

«اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ وَ أَعْوَانِهِ وَ الذَّابِّینَ عَنْهُ وَ الْمُسَارِعِینَ إِلَیْهِ فِی قَضَاءِ حَوَائِجِهِ [وَ الْمُمْتَثِلِینَ لِأَوَامِرِهِ ] وَ الْمُحَامِینَ عَنْهُ وَ السَّابِقِینَ إِلَى إِرَادَتِهِ وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْهِ».

ترجمه: خدایا مرا، از یاران و مددکاران و دفاع کنندگان از او قرار ده، و از شتابندگان به سویش، در برآوردن خواسته هایش، و اطاعت کنندگان اوامرش، و مدافعان حضرتش، و پیش گیرندگان به جانب خواسته اش، و کشته شدگان در پیشگاهش.

در چنین شرایطی، ظهور چه زمانی خواهد بود و اگر ما زنده بودیم، چگونه به ایشان بپیوندیم و …، موضوعی نیست که بتوانیم راجع به آن فکر و برنامه‌ریزی نماییم. اگر امروز به تکلیف عمل نماییم، آن روز نیز به تکلیف عمل خواهیم نمود، انشاء الله.

أللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُم وَ عَجِّلْ لِـوَلیِّکَ الْفَرَج.

 

مشارکت و هم‌افزایی (سؤال به همراه نشانی لینک پاسخ، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی)

پرسش – چگونه هنگام ظهور امام زمان علیه السلام، در صف بیعت کنندگان او قرار می‌گیریم؟

http://www.x-shobhe.com/shobhe/9136.html

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: