منظور از عم یتساءلون عن النبأ العظیم درسوره نباء چیست ؟

19 دی 1395 نظرات (0) بازدید :

عم یتساءلون عن النبأ العظیم الذی هم فیه مختلفون
آنان از چه چیز از یکدیگر سؤال می کنند؟ از خبر بزرگ و پر اهمیت (رستاخیز). همان خبری که پیوسته در آن اختلاف دارند.
در روایات بسیاری از طرق اهل بیت (علیه السلام) و بعضی از طرق اهل سنت نقل شده، انبیا العظیم (خبر بزرگ) به مسأله ولایت و امامت امیرمؤمنان، علی (علیه السلام) – که مورد اختلاف عده ای بود – یا به مسأله ولایت، به طور اعم تفسیر شده است.
این روایات، گاه از خود حضرت علی و گاه از امامان دیگر (علیهم السلام) نقل شده است که برای نمونه، در این جا از تفسیر نمونه(381)، سه روایت را می آوریم:
1. روایتی که حافظ محمد بن مؤمن شیرازی، از علمای اهل سنت نقل کرده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در تفسیر عم یتساءلون عن النبأ العظیم فرمود:
منظور ولایت علی است که از آنان درباره آن، در قبر سؤال می شود، و هیچ کس در شرق و غرب عالم، در دریا و خشکی از دنیا نمی رود مگر این که پس از مرگ، فرشتگان از او درباره ولایت امیرمؤمنان (علیه السلام) پرسش می کنند و به او می گویند: دینت چیست؟ پیامبرت کیست؟ و امامت کیست؟(382)
2. در حدیث دیگری آمده است که روز جنگ صفین، مردی از لشکر شام، در حالی که سلاح بر تن پوشیده، و قرآنی حمایل کرده بود، وارد میدان شد و سوره عم یتساءلون عن النبأ العظیم را تلاوت می کرد.
حضرت علی (علیه السلام) به میدان آمد و به او فرمود:
أتعرف (النبأ العظیم الذی هم فیه مختلفون).
آیا می دانی نبأ عظیمی که در آن اختلاف دارند، چیست؟
آن مرد گفت: نه، نمی دانم.
امام فرمود:
أنا والله النبأ العظیم الذی فیه اختلفتم و علی ولایته تنازعتم، و عن ولایتی رجعتم بعد ما قبلتم… و یوم القیامه تعلمون ما علمتم.
منم آن نبأ عظیم که درباره آن اختلاف دارید. و در ولایت او به نزاع برخاسته اید، شما از ولایت من باز گشتید، پس از آن که پذیرفتید، و در قیامت، بار دیگر آن چه را قبلاً در این زمینه دانسته اید، خواهید دانست.(383)
3. در روایتی از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که فرمود:
النبأ العظیم الولایه.(384)
نبأ عظیم، همان مسأله ولایت است.

برگزفته از کتاب :

پرتوی از فضایل امیرالمؤمنین (علیه السلام) در قرآن
نویسنده : سید ابوالحسن مطلبی