کارت امتیاز نماز

6 شهریور 1395 نظرات (0) بازدید :

در این پست به درخواست یکی از دوستان عزیز مسجدیمون طرحی رو آماده کردیم با عنوان “کارت امتیاز نماز”، از این کارت می تونید برای تشویق و جذب کودکان و نوجوانان به نمازجماعت و مسجد اسفاده کنید

برای امتیازدهی در کارت “امتیاز نماز” می‌توان فرم‌های مشخصی را برای هر ماه در اختیار متربیان قرار داد که در آن هر نماز جماعت 20 امتیاز، نماز فرادای اول وقت 10 امتیاز و نمازهای باتأخیر نیم ساعت و بیشتراز اول وقت 5 امتیاز داشته باشد. همچنین برای تشویق بچه‌ها به خواندن نماز صبح در اول وقت نیز می‌توان، امتیاز نماز صبح را درست پس از اذان مثلاً30 قرار داد. علاوه بر این در انجام این طرح می‌توان متناسب با سن مخاطب، نمازهای مستحبی را برای جبران کسری امتیاز اعضاء با امتیازات 2 تا 5 نمره مشخص و تعیین کرد.

هدف از اجرای تجربه
انس با نماز و تمرین خواندن نماز در اول وقت و یا به جماعت

نکته مرتبط تکمیلی
بدون تردید، همه کودکان به طورفطری استعداد و پذیرش انجام تکالیف مذهبی را دارند، اما آنچه که مهم است چگونگی روش ارائه یا عرضه اسباب رشد یا آیین الهی به آنهاست. البته، برای تحقق این مهم، حتماً باید متربیان در طول زندگی بارها و بارها در معرض مشاهده و یادگیری رفتار یا تکالیف مذهبی به بهترین نحو در مسجد محل قرار بگیرند تا نماز خواندن، به مرور زمان و بتدریج پاسخی گردد به نیازهای فطری و درونی آنان در خصوص حس پرستش و بندگی.
همچنین برای اجرای هرچه بهتر این تجربه لازم است که الگوهای برتر نماز، نمومه هایی از اخلاص نمازگزاران واقعی و شرایط عبودیت و بندگی در دوران کودکی به آنان آموخته شود و بچه‌ها کم کم به مرحله‌ای از شناخت و معرفت برسند که با ورود به سنین راهنمایی و بالاتر به پیشنهاد خودشان کارت امتیاز نماز را کنار بگذارند و تنها معنویت و نورانیت نماز را طلب نمایند. در این طرح باید از دامن زدن به رقابت‌های کاذب و پر رنگ کردن نماز خواندن افراد تنها برای “کسب امتیاز بیشتر” جلوگیری شود که بعنوان مثال با این هدف مربی می‌تواند مثلاً در جمع بگوید: «شما گلهای بهشت هستید و خدا نمازخواندن شما را دوست دارد ما هم چون خدا شما را دوست دارد تشویقتان خواهیم کرد».
شایان ذکر است این طرح برای رده سنی سوم تا پنجم دبستان توصیه می‌شود آنهم برای کسانی که سال اول حضورشان در مسجد است

برگرفته از سایت بچه های بهشت

بچه های بهشت” الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ. وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ “